Szukaj
  • Michal Dul

Ableton Live: eksportowanie audio

W Abletonie występują dwa sposoby eksportowania plików audio - z widoku Arrangement View i Session View, co może być mylące, szczególnie na początku przygody z produkcją muzyczną.Eksportowanie audio z widoku aranżacji (Arrangement View)


  • Jeśli twój Ableton jest w widoku Session View, wciśnij na klawiaturze klawisz Tab, lub wybierz ikonę znajdującą się w prawym górnym rogu okna.

  • Aby rozpocząć proces eksportu, zaznacz początek i koniec utworu przy pomocy Loopa (bądź fragment, który chcesz wyeksportować). Pamiętaj o zaznaczeniu końca utworu z zapasem, aby uniknąć ucięcia wybrzmiewających pogłosów i efektów. Upewnij się, że Loop jest aktywny.


  • Sprawdź, czy żadne z tracków, składające się na utwór, nie są zamutowane lub w solo.

  • Kliknij w Export Audio/Video, znajdujące się w menu File, lub użyj skrótu klawiszowego SHIFT + Ctrl + R (Windows) lub SHIFT + cmd + R (Mac).

  • Wybierz preferencje eksportu.


Najważniejsze opcje renderu/eksportu audio

  1. Render Track options - jeśli chcesz wyrenderować mixdown utworu, czyli Twoją muzykę w jednym pliku, wybierz opcję Master, - All track to opcja renderująca wszystkie ścieżki, które składają się na utwór. Wybierz tę opcję, jeśli wysyłasz swój utwór do miksu w profesjonalnym studio. - Jeśli chcesz wyeksportować wybrane ścieżki, zaznacz je i ustaw opcję Selected Tracks, - Normalize renderuje utwór z maksymalną możliwą dla materiału głośnością, dbając o to, by utwór nie posiadał niechcianych zniekształceń, - Render as Loop eksportuje plik jako pętlę, uwzględniając wybrzmienia pogłosów i efektów.

  2. Audio - File Type to sekcja, w której wybieramy format pliku. Najpopularniejszym i bezstratnym formatem jest wav (wybierz tę opcję, wysyłając swój utwór do miksu/ masteringu, chyba że Twój inżynier dźwięku ma inne preferencje). Aiff jest alternatywą dla wav na komputery Mac, - Convert to mono renderuje utwór w mono, pozostawiając całą sesję w stereo. Przydatne przy produkcji loopów, - Sample Rate jest ważną opcją. Eksportując swój utwór na płytę wybierz 44100 (w takim przypadku pamiętaj o włączeniu Ditheringu). Jeśli wysyłasz utwór do profesjonalnego miksu/masteringu, ustal tę wartość z Twoim inżynierem dźwięku. Najczęściej używanym standardem jest 48000, - kolejną bardzo istotną opcją jest Bit Depth. Do eksportu utworu na płytę użyj 16. Do profesjonalnego miksu i masteringu ustal tę wartość z Twoim inżynierem dźwięku. Najpopularniejszą opcją jest pozostawienie takiej wartości w jakiej jest sesja, czyli 32 lub 24. - Dither używany jest przy redukcji "rozdzielczości" (Sample Rate i Bit Depth) pliku przy eksporcie. Jeśli np. Twoja sesja ustawiona jest na 48000 sampli i 24 bity, a ty chcesz wyrenderować plik/pliki w 44100 i 16 bit, to musisz włączyć Dithering w celu zamaskowania artefaktów, powstających przy downgradzie.
0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie