Szukaj
  • Michal Dul

LUNA - kolejny gracz na rynku DAW? Jest już dostępny.

Universal Audio wypuściło w tym tygodniu swoje oprogramowanie do nagrywania i produkcji muzyki - za darmo.Już na początku roku Universal Audio, produkujące interfejsy i pluginy najwyższej klasy, zaskoczyło wszystkich. Świat muzyczny dowiedział się o zbliżającej się premierze LUNY, nowego oprogramowania do nagrywania i produkowania muzyki.

Co ważne, soft jest dostępny od wczoraj za darmo dla wszystkich posiadaczy interfejsów Apollo (w wersji thunderbolt). Obecnie LUNA jest kompatybilna jedynie z Mac OS. Windows będzie musiał chwilę poczekać (pełne wymagania sprzętowe tutaj).


Dla tych, których ominęły zapowiedzi nowego produktu, służę małym podsumowaniem.

Według zapewnień producenta, posiadając LUNĘ będziecie mogli nagrać profesjonalnie brzmiący utwór bez konieczności sięgania po DAW konkurencji. Czy tak będzie? Okaże się w praktyce.


Program to uproszczona cyfrowa stacja robocza, czy jak woli ją nazywać producent - "system nagraniowy", oparty na pełnej integracji z produktami UA.

W tym środowisku użytkownik ma możliwość nagrania jednej lub wielu ścieżek na raz, korzystając w czasie rzeczywistym z wiernych emulacji legendarnych sprzętów analogowych (przy latencji poniżej 2 ms). Wszystko to ze wsparciem wbudowanego w interfejsy Apollo DSP oraz technologii Unison.

Ponadto program umożliwia stworzenie nieograniczonej liczby ścieżek, napisanie automatyk, wykorzystanie ulubionych wtyczek w formacie AU, nielimitowaną funkcję Undo (zapisywaną wraz z całą sesją), edycję materiału, wykorzystanie wbudowanych instrumentów wirtualnych, możliwość wygodnego rozdzielania odsłuchu dla kilku muzyków, a nawet obsługę formatu AAF. Dodam jeszcze, że wszystko to jest okraszone wbudowaną w system, doskonałą emulacją toru sygnałowego konsoli analogowej Neve 80 i legendarnego magnetofonu taśmowego Studer.Trzeba przyznać, że taki zestaw "umiejętności" czyni LUNĘ opcją co najmniej interesującą. Czy wielkie tuzy w kategorii DAW, takie jak Pro Tools, Cubase, Logic Pro X, itp., mają się czego obawiać? Myślę, że jest jeszcze za wcześnie na takie oceny, jednak prezentowany system nagraniowy spod szyldu UA jest na pewno ciekawą alternatywą dla osób rozpoczynających swoją nieco poważniejszą przygodę muzyczną lub dla wokalistów i zespołów, nagrywających samodzielnie swoją twórczość.

W cenie co prawda nie najtańszego interfejsu Apollo (niezależnie od modelu), jednak umożliwiającego tworzenie nagrań bardzo wysokiej jakości, dostajemy praktycznie w pełni funkcjonalną stację roboczą z możliwością użycia legendarnych już wtyczek UAD. Fakt ten w brew pozorom czyni tę ofertę atrakcyjną cenowo.


Tak wygląda teoria, natomiast rynek i czas zweryfikują, czy Universal Audio podjęło właściwą decyzję, próbując uszczknąć kawałek tortu cyfrowych stacji roboczych.

Jeśli jesteś posiadaczem interfejsu Apollo i chcesz sprawdzić dokładne wymagania sprzętowe LUNY, zapraszam tutaj.


0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie