Szukaj
  • Michal Dul

Sklepy muzyczne, w których NIE PRZEPŁACISZ za wymarzony sprzęt.

Aktualizacja: 9 kwi 2020

Niezależnie od tego, w którym momencie muzycznej kariery się znajdujesz, spotkasz się z sytuacją, w której będziesz musiał zakupić sprzęt muzyczny. W tym artykule podpowiem Ci, gdzie kupować żeby nie przepłacić. Artykuł NIE JEST SPONSOROWANY.W internecie można znaleźć wiele poradników, pokazujących tajniki produkcji muzycznej. Ciężko natomiast znaleźć jakiekolwiek wskazówki gdzie możemy bezpiecznie i rozsądnie nabyć sprzęt niezbędny do realizacji ambicji twórczych. A szkoda, ponieważ oferta sklepów muzycznych jest tak szeroka, że bardzo łatwo się w niej zagubić. W każdej sytuacji jesteśmy przekonywani o tym, że warto wydać nasze ciężko zarobione pieniądze na dany produkt po to, aby nasz utwór zabrzmiał niepowtarzalnie. O tym, że często jest to nieprawda a jedynie zabieg marketingowy można by dużo pisać, ale nie o tym jest ten artykuł.

Dzisiaj opiszę sklepy, które warto odwiedzić jeśli nosisz się z zamiarem PRZEMYŚLANEGO nabycia muzycznego ekwipunku. Podkreślę, że tekst nie jest sponsorowany (niestety ;P). Powstał na podstawie moich wieloletnich doświadczeń związanych z branżą muzyczną. Nie jest to też ranking - kolejność sklepów jest przypadkowa. Zaczynamy!Znów Ci Niemcy

Thomann.de - działająca od wielu lat, europejska hurtownia muzyczna. Jej siedziba mieści się w Niemczech, jednak nie musisz przejmować się lokalizacją, ponieważ sklep specjalizuje się sprzedażą wysyłkową na terenie całej Europy. Bariera językowa też nie będzie problemem. Firma zatrudnia polskich opiekunów klienta i bez problemu dowiesz się wszystkiego, co będzie Cię interesowało na temat danego produktu, przy pomocy maila bądź infolinii. Thomann posiada ogromny asortyment - od sprzętów budżetowych, po wyroby legendarnych marek. Znajdziesz tutaj zarówno instrumenty muzyczne, sprzęty studyjne, oprogramowanie komputerowe, meble do studia, ustroje akustyczne itp.- jednym słowem wszystko, czego będziesz potrzebował podczas swojej muzycznej przygody. W większości przypadków, cena jest niższa o kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych niż w polskich sklepach (jest to jednak uwarunkowane kursem euro). Dodatkowo, na stronie regularnie pojawiają się promocje w postaci, tzw. hot deals.

Użytkownik posiada także dostęp do sprzętów, pochodzących ze zwrotu konsumenckiego (B-stock) - są to w pełni sprawne, objęte gwarancją produkty, które mogą posiadać delikatne ślady "użytkowania", takie jak rozpakowane pudełko, itp. Ich zaletą jest odpowiednio niższa cena - sprawa warta rozważenia. Ogromną zaletą jest możliwość zwrotu towaru do 30 dni od daty otrzymania, oczywiście na własny koszt (chyba, że zwrot wynika z błędu popełnionego przez firmę). Działa to bardzo sprawnie. Miałem okazję kilkukrotnie korzystać z tej opcji i nie było z nią żadnych problemów. Co ważne, produkt zamawiany w hurtowni objęty jest 3-letnią gwarancją. W Thomannie warto robić większe zamówienia, ponieważ powyżej 199 EUR wysyłka jest darmowa - w przeciwnym wypadku poniesiemy koszt 15 EUR. Wisienką na torcie jest fakt, że jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i posiadasz nr VAT UE (vat europejski - który bez większego problemu można założyć w urzędzie skarbowym) to będziesz w stanie odliczyć podatek VAT już w momencie składania zamówienia - jednym słowem zapłacisz mniej.

zalety: + ogromny asortyment na każdą kieszeń + ceny często niższe niż w polskich sklepach + polska obsługa

+ strona internetowa po polsku + szybka reakcja na maila + sprawna infolinia + promocje hot deals + możliwość zakupu tańszego sprzętu po zwrocie konsumenckim + możliwość 30-dniowego zwrotu + 3 letnia gwarancja na wszystkie produkty

wady: - brak możliwości sprawdzenia sprzętu w sklepie stacjonarnym (jeśli mieszkasz w Polsce) - czas oczekiwania na przesyłkę (zazwyczaj jest to 4-7 dni)
Musicstore.de - druga pozycja na naszej liście to także niemiecka firma Możesz się zastanawiać, czemu znów Ci Niemcy - nie ma tu żadnego ukrytego przesłania, ani tajnej polityki :). Zwyczajnie jest to kolejny sklep, w którym ceny bardzo często są o kilkadziesiąt złotych atrakcyjniejsze niż na naszym rodzimym podwórku. Musicstore jest bezpośrednią konkurencją dla Thomanna, a co za tym idzie w zasadzie wszystko co napisałem powyżej można przenieść do tego punktu. Jest to hurtownia z nieco mniejszymi tradycjami niż poprzednik, ale posiada także ogromny asortyment sprzętów muzycznych z różnej półki cenowej i kategorii. Tu także spotkamy się z polską obsługą, która może nam doradzić w różnych kwestiach

i stara się być bardzo pomocna (miałem okazję kilka razy przekonać się o tym osobiście). Jak wcześniej wspomniałem, ceny zazwyczaj trzymają dobry poziom, ale warto sprawdzać je na przemian z ofertą Thomanna, ponieważ może występować tu kilkuzłotowa różnica na korzyść jednej z firm.

W kwestii ceny wysyłki, sytuacja wygląda podobnie - po przekroczeniu kwoty zamówienia 199 EUR kurier przywiezie nam produkty za darmo. W innym przypadku wysyłka jest nieco droższa, bo opiewa na 20 EUR.


zalety:

+ duży wybór produktów w różnym przedziale cenowym

+ ceny często niższe niż w polskich sklepach

+ polska obsługa

+ strona internetowa po polsku

+ szybka reakcja na maila

+ sprawna infolinia

+ możliwość zakupu tańszego sprzętu po zwrocie konsumenckim

+ możliwość 30-dniowego zwrotu

+ 3 letnia gwarancja na wszystkie produkty


wady:

- brak możliwości sprawdzenia sprzętu w sklepie stacjonarnym

- czas oczekiwania na przesyłkę (zazwyczaj jest to 4-7 dni) - tłumaczenie strony internetowej jest wybrakowane
Mniejszy nie znaczy gorszy

Audiostacja - polska firma z którą współpracowało wielu rodzimych artystów z przeróżnych odgałęzień muzycznych. Jest to miejsce, w którym także znajdziesz wiele produktów z każdej półki cenowej. Marka posiada wielu partnerów handlowych w postaci stacjonarnych sklepów muzycznych, rozmieszczonych po całej Polsce, w których możesz odebrać towar osobiście lub w niektórych przypadkach, przetestować go na miejscu (teraz lepiej #zostańwdomu).

Listę placówek współpracujących z Audiostacją znajdziesz TUTAJ.

Co do cen, to są one dobrze zbalansowane i co najważniejsze, co jakiś czas można wyłapać bardzo ciekawe okazje, dlatego warto od czasu do czasu sprawdzić, co ciekawego dzieje się na stronie internetowej sklepu.

Trzeba też podkreślić, że zamawiając sprzęt, klient zyskuje możliwość bezpłatnego przedłużenia gwarancji do 3 lat, jeśli gwarancja producencka jest krótsza. Jest to duży plus.


zalety:

+ duży wybór produktów z podziałem na kategorie (studio/scena/dźwięk w obrazie/instrumenty/sprzęt hi-fi)

+ ciekawe promocje

+ sprzęty niedostępne w innych sklepach

+ szybka wysyłka, jeśli sprzęt jest w magazynie + możliwość odbioru osobistego

+ możliwość bezpłatnego przedłużenia gwarancji do 3 lat

+ standardowe konsumenckie prawo 14-dniowego zwrotu towaru


wady:

- prawo do zwrotu przysługuje jedynie konsumentowi. Jeśli zakupisz sprzęt na firmę, nie ma opcji zwrotu

Musictoolz.pl - sklep muzyczny będący wisienką na torcie w tym zestawieniu. Może nie należy do najtańszych, natomiast jest to miejsce dla ludzi, którzy wiedzą czego szukają i mają na to odpowiedni budżet. Tutaj można znaleźć owszem sprzęty w dobrych cenach, ale głównie z tej wysokiej i najwyższej półki muzycznej.

Ogromną zaletą Musictoolz jest kompetentna i przede wszystkim elastyczna obsługa. Co przez to rozumiem? Pomogą znaleźć dokładnie to, czego szukamy i co najważniejsze, wiele sprzętów przed zakupem można wypożyczyć i na spokojnie przetestować w zaciszu swojego studia. Czy może być coś lepszego? A no może ;). W niektórych przypadkach można wynegocjować bardzo ciekawe warunki finansowe zakupu danego produktu.


zalety:

+ sprzęty z najwyższej półki jakościowej

+ kompetentna i elastyczna obsługa

+ sprzęty niedostępne w innych sklepach

+ możliwość odbioru osobistego (ale teraz #zostańwdomu)

+ możliwość negocjacji cen wielu produktów

wady:

- prawo do zwrotu przysługuje jedynie konsumentowi. Jeśli zakupisz sprzęt na firmę, nie ma opcji zwrotu
Doskonały do podręcznych zakupów i na początek zabawy

Supersound.pl - doskonałe miejsce do szybkich i "podręcznych" zakupów. Można by powiedzieć, że "gdzie diabeł nie może, tam" Supersound da radę. Kupisz tutaj zarówno software jak i hardware, poczynając od budżetowych kabli, mikrofonów, po przeróżne instrumenty. Miałem dwie sytuacje, w których na cito potrzebowałem pewnego programu muzycznego, innym razem konkretnych kabli. Żaden ze znanych mi sklepów nie był w stanie zrealizować sprawy na już ("dzień dobry, przyjadę za pół godziny"). Wtedy dwa razy przyszła mi z pomocą właśnie ta firma. Rzeczy, których szukałem mogłem odebrać na miejscu od razu, bez zbędnego zamawiania na stronie internetowej i oczekiwania na przyjazd z magazynu. Być może był to łut szczęścia, ale ja słyszałem, że to "nieszczęścia chodzą parami" - w tym przypadku było na odwrót.


zalety:

+ asortyment na każdą kieszeń

+ szybka obsługa i realizacja

+ sklep stacjonarny

+ możliwość odbioru osobistego (ale teraz #zostańwdomu)


wady:

- w głównej mierze sprzęty na początek przygody z muzyką. Bardziej zaawansowane sprzęty też są, ale w mniejszości.

W tym artykule wymieniłem sklepy, które z mojego doświadczenia posiadają bardzo dobrą ofertę w stosunku do konkurencji i z których wielokrotnie korzystałem. Oczywiście jeśli uważacie, że pominąłem jakąś ciekawą firmę oraz macie własne sugestie i propozycje miejsc zakupów, z chęcią się z nimi zapoznam i skorzystam w przyszłości - piszcie w komentarzach.

Uważajcie na siebie w tych dziwnych czasach i nie przestawajcie tworzyć muzyki!

Pozdrawiam.


0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie